تپه باستانی و تاریخی در کاشان,تپه باستانی,عکس هایی تپه باستانی,تپه باستانی و تاریخی در کاشان,تپه تاریخی در کاشان,قدیمی‏ترین خاستگاه تمدن,تپه باستانی سیلک,عکس های تپه باستانی سیلک,تصاویر تپه باستانی,مناطق تاریخی کاشان,مناطق تاریخی ایران,ایران مطلب

تپه باستانی,عکس هایی تپه باستانی,تپه باستانی

تپه باستانی و تاریخی سیلک در کاشان

ایران مطلب : تپه باستانی سیلک تاریخی ترین نقطه کاشان است که آثار باستانی زیادی از آن به دست آمده است. سیلک در واقع محوطه باستانی وسیعی است در کنار روستای دیزچه در کنار جاده ای که کاشان را به فین وصل می کند.


دانشمندان قدیمی‏ترین خاستگاه تمدن بشری را سیلک در کاشان عنوان می‏کنند یعنی اولین جایی که شهرنشینی شکل گرفت آنجا که آریایی‏ها اولیه تمدن شهرنشینی را ایجاد کردند. این منطقه را شاید بتوان تنها شهر جهان محسوب کرد که هفت هزار و پانصد سال در آن زندگی جاری است.

تپه باستانی,عکس هایی تپه باستانی,تپه باستانی

تپه سیلک کاشان، دو تپه شمالی و جنوبی با فاصله 600متر دارد و در اطراف تپه جنوبی دو گورستان به چشم می خورد.

در تپه شمالی دو دوره فرهنگی مشخص شد که قدیمی ترین آثار آن به 7500سال پیش تعلق دارد و حدود 6100سال پیش متروک شده است.

در تپه جنوبی هم از 6100سال پیش زندگی جاری بوده است. دوره دیگری نیز شناخته شده است که در این دوره زیگورات سیلک ساخته شده است و به 5000سال تا 4250سال پیش تعلق دارد. دو گورستان به 3500 سال قبل و 3000 سال قبل یعنی دوره ماد ها تعلق دارند.

تپه باستانی,عکس هایی تپه باستانی,تپه باستانی

خاکسپاری در این دو گورستان مادی با موارد دیگر خاکسپاری در فلات ایران فرق دارد و نشان از ظهور فرهنگ جدیدی دارد. آنها ابتدا گودالی حفر میکردند و جسد را در آن قرار میدادند سپس روی آنرا خاک میریختند تا مانند سقفی شیروانی از سطح زمین بالاتر آید و روی تپه خاکی را سنگ میگذاشتند. درون قبرها اشیای سفالی و مفرغی و تزیینی قرار می دادند. در این زمان هنوز طلا شناخته نشده بود.

تپه باستانی,عکس هایی تپه باستانی,تپه باستانی

سفال مادی این دوره شبیه سفال های نوشیجان و گودین و همچنین شبیه سفال های فریگ است .سبک ساخت این سفال ها با دوره های قبل متفاوت است. در این میان ظروف آبخوری با آبریزهای به شکل منقار پرندگان دیده می شود که کاملا نوظهور است. این ظروف طرح های متنوعی دارند و مشابه آنها در شمال غرب ایران دیده شده ولی آنها بدون طرح هستند.
در حفاری هایی که در زمستان سال 1380 انجام شد دیوار خشتی سکوی زیگورات نمایان شد و این زیگورات را می توان قدیمی ترین زیگورات فلات ایران و بین النهرین نامید

و سفالینه ای از خاک سیلک...

کاسه هایی که از تپه باستانی سیلک به دست آمده، آثار نگارش را روی خود دارند و این نشان می دهد این آثار متعلق به دوره آغاز نگارش ایلامی هستند.در حفاری هایی که در زمستان سال 1380 انجام شد دیوار خشتی سکوی زیگورات نمایان شد و این زیگورات را می توان قدیمی ترین زیگورات فلات ایران و بین النهرین نامید.

تپه باستانی,عکس هایی تپه باستانی,تپه باستانی

چهار گوشه زیگورات رو به چهار جهت اصلی جفرافیایی بوده و سه طبقه داشته است. دو برجک قوس دار نیز در بالاترین سطح زیگورات قرار دارند که رو به سمتی هستند که در طلوع آفتاب اولین شعاع های نور خورشید را جذب می کنند. بر بالای زیگورات نیز اتاقکی قرار داشته است. البته باید گفت نظرات مختلفی در مورد زیگورات بودن یا نبودن این سازه بیان شده است و در مورد آن نمی توان نظر قطعی داد، تنها می توان آن را به عنوان یک نظریه قبول کرد.

تپه باستانی,عکس هایی تپه باستانی,تپه باستانی

چرا سیلک؟

تپه‌های سیلک در مسیر باغ فین کاشان قرار دارد. وجه تسمیه‌های بسیاری برای نام سیلک آورده‌اند. گفته می‌شود که  نام سیلک از سیاله آمده است. سیاله در لغت، به معنی ظرف سفالینه شکسته است.

تپه باستانی,عکس هایی تپه باستانی,تپه باستانی

 علت این نامگذاری نیز به خاطر ظروف‌های سفالینه‌ای است که اول بار در این منطقه پیدا شده‌است. از سویی دیگر گفته می‌شود که این بنا شامل قلعه‌هایی بوده است، از این جهت آن را سی‌ارگ نامیده‌اند. باز تعبیر دیگری وجود دارد که می گوید چون خاک این منطقه سفید بوده، آن را سپید ارگ نام نهاده بودند.

 منبع : tebyan.net
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه